The official visit of the Deputy Secretary General for Maritime Economy, Ministry of Economic Affairs and Communications of Estonia to Kazakhstan

ASTANA. 4.-10. veebruaril toimus Eesti Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi meremajanduse asekantsleri Kaupo Lääneranna ametlik visiit Kasahstani. Visiidi raames külastas asekantsler Aktau, Astana ja Almatõ linna ning Khorgosi kuivtranspordisadamat.

Aktau visiit koosnes Kasahstani peamiste sadamate Aktau ja Kuryki külastusest, seejärel kohtuti akimati, riikliku ettevõtte Kazmortransfloti jt esindajatega. Eesti sadamad märkisid, et on valmis vastu võtma Kasahstanist pärit kaupa, töötama välja ka kaubavedu Kasahstani, suurendama kaubavedude mahtu riikide vahel ning jagama oma parimaid praktikaid selles valdkonnas.

Astanas algas visiit Tööstus- ja infrastruktuuri arendamise ministeeriumi valitsustevahelise töörühma kohtumisest, mida juhtisid Kasahstani poolelt aseminister Almaz Idyrysov ja Eesti poolelt asekantsler Kaupo Läänerand. Pooled nõustusid, et pärast Covidi piirangute kaotamist tuleks selliseid kohtumisi korraldada sagedamini. Eraldi kohtumine toimus ka Kasahstani Raudteedega. Kaubandus- ja Tööstuskodade koostöös korraldati B2B kohtumised, mis andsid häid tulemusi.

B2B kohtumised jätkusid Almatõs asuvas Väliskaubanduskojas. Visiidi viimane osa oli Kasahstani kuivtranspordisadama Khorgose külastus. Sadama esindajad tutvustasid üksikasjalikult sadama tegevust ning väljendasid valmisolekut kogemuste vahetamiseks ja koostööks.

Kaupo Läänerand märkis Kasahstani olulist strateegilist positsiooni maailmas ja valmisolekut avada uusi koostöövõimalusi ning kutsus transpordi- ja logistikastruktuuride esindajad Eestisse kogemuste vahetamiseks ja edasisteks läbirääkimisteks. Eesti suursaadik Toomas Tirs kinnitas saatkonna valmisolekut aidata kaasa kahe riigi suhete loomisele ja parendamisele.